Mit csinál a köptető?
Ha nagyon köhögünk és elmegyünk a problémával orvoshoz, akkor jó eséllyel az egyik legelső gyógyszer, amit felír nekünk egy köptető lesz. Köptetőt hurutos köhögésre írnak fel, száraz köhögés esetén nem szabad használni. Emiatt nem szabad magunktól nekiállni szedni, csak akkor, ha az orvos azt mondja, hogy segíteni fog a problémánkon. De mit is csinál maga a köptető, hogy ilyen gyakran írják fel?
A hurutos köhögés váladékképződéssel és kiürüléssel jár, a köptetők ezt a folyamatot segítenek megkönnyíteni és meggyorsítani. A váladék eltávolítása több szempontból is fontos. Az egyik az, hogy jobban érezzük magunkat, ugyanis a váladék a légzésre is hatással lehet, kevésbé kapunk tőle levegőt. Ezzel a problémával valószínűleg mindenki találkozott már, hogy ilyenkor eldugulnak a légutak. A másik szempont, hogy a köptető segíti a váladék kiürülését, így gyorsabb lesz a gyógyulás, valamint kisebb lesz az esélye annak is, hogy valamilyen szövődmény alakuljon ki.
Köptető használatánál arra kell még ügyelni, hogy mikor és hányszor alkalmazzuk. Azt az orvos megmondja, hogy naponta hányszor kell köptetőt szednünk, általában 2-3 alkalmat szokott javasolni. Arra kell még ügyelni, hogy a nap végi alkalom ne közvetlenül lefekvés előtt legyen, hanem 2-3 órával előtte, hogy a köhögések megemelkedett intenzitása ne okozzon további problémákat. Arra kell még ügyelni, hogy bőséges mennyiségű folyadékot fogyasszunk köptető szedés mellett, ez is segíti ugyanis a gyógyulást és a tünetek enyhülését.